Sperm Donasyonu ve Donor Seçimi

Donasyonu tedavisi tüp bebek tedavisine benzer bir tedavi sürecine sahip olmakla birlikte, temel farklılıklara da sahiptir. Donasyonu tedavileri ile tüp bebek tedavisi arasındaki en belirleyici fark, donasyonu tedavilerinde bir donore ihtiyaç duyulmasıdır. Sperm donasyonu işleminde Donor seçimi, dünya çapında kullanılan sperm bankalarından yapılır.

Donor seçimi çoğunlukla çalışılan tüp bebek merkezi tarafından yapılır ve Donor bilgileri kesinlikle ebeveynlerden gizli tutulur. Donor seçilmeden önce, birey bir çok sağlık testine girer. Özellikle kalıtsal hastalıklar araştırılır ve donörün aile geçmişinde meydana gelen hastalıklara kadar inilir. Bu sayede kalıtsal her hangi bir hastalığın bebeğe geçme ihtimali önceden engellenebilmiş olur.

Sperm donasyonu işleminde Donor seçiminde, donorün kalıtsal özelliklerinin baba adayına yakın olmasına özellikle dikkat edilir. Ayrıca adayın IQ seviyesine de ,  çocuğun zeka seviyesini etkilemesi sebebi ile mümkün oldukça yüksek IQ ‘ya sahip adaylar tercih edilmektedir. Sağlıklı, zeki Donor adayları diğer adayları eler ve bir adım öne geçer. Gerisi baba adayının etnik kökenine bağlı olarak gelişir.

Kaynak: https://www.kibristupbebekmerkezleri.com/index.php/tedavi-sureniz/tuep-bebek-fiyatlar-i/91-sperm-donasyonu-fiyatlari

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Bizi Arayın..
Sizi Arayalım